Meble w promocyjnych cenach Sprawdź

DNI
GODZINY
MINUTY
SEKUNDY

Materace 180x200


Czy to już ten czas, kiedy powinieneś wymienić swój stary materac 180x200 na nowy? Wiele osób nieświadomie popełnia poważny błąd dla swojego zdrowia i komfortu. Zbyt długo korzysta z jednego, tego samego materaca, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo szkodzi to im samym. Materace, podobnie jak ubrania czy buty ulegają zużyciu. Należy je wówczas wymienić na nowe, kupując takie, które najlepiej zaopiekują się ciałem w ciągu nocy. Takie też materace 180x200 można kupić w naszym sklepie.

Dlaczego materace się zużywają?

Umiejętnie dbając o swój materac 180x200, można sprawić, że będzie nam służyć przez wiele lat, zapewniając niezmiennie wysoki komfort użytkowania. Z kolei nieumiejętnym obchodzeniem się z materacem, możemy doprowadzić do tego, że już po kilku miesiącach będzie zniszczony. Czego zatem nie lubią materace i czego nie należy robić, aby nie musieć ich często wymieniać?

Materace 180x200 nie lubią wilgoci

Wilgoć niestety nie służy żadnym materacom. W przypadku osób mających problem z nietrzymaniem moczu zalecamy stosować materace lateksowe lub materace piankowe i korzystać z wodoodpornych prześcieradeł i pokrowców. Kiedy dojdzie już do zawilgocenia materaca, czy to z powodu rozlanej na nim kawy, czy zbyt wysokim poziomem wilgoci panującym w domu, koniecznie należy go wysuszyć. W tym celu zdejmujemy go z łóżka i ściągamy z niego pokrowiec i ustawiamy materac w przewiewnym, dobrze wentylowanym miejscu. Dalsze korzystanie z wilgotnego materaca może doprowadzić do powstania na nim pleśni.

Materac to nie trampolina

Wiele osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych zapomina o tym, że materac nie służy do skakania. Chodząc po materacu, możemy doprowadzić do uszkodzenia sprężyn, a także pęknięcia stelaża. Oczywiście problem ten dotyczy głównie młodzieży i osób dorosłych. Mniejsze dzieci bezkarnie mogą chodzić i bawić się na materacach.

Materace powinny być regularnie odkurzane i trzepane

Każdy rodzaj materaca powinien być regularnie sprzątany. Nawet jeśli jest to antyalergiczny materac lateksowy, to sam pokrowiec najczęściej już taki nie jest. We wnętrzu tego materiału może znajdować się kurz, brud, pył i alergeny, które przy każdorazowym ruchu ciała będą wzbijać się w powietrze. Odkurzając materac przynajmniej raz w tygodniu, możemy zadbać o jego bezpieczeństwo dla zdrowia. Równocześnie utrzymamy go w czystości i ładnym, zadbanym wyglądzie.

Materac potrzebuje dobrego stelaża

Nawet najlepszy i najdroższy materac nie będzie służyć właściwie, jeśli zabraknie pod nim wytrzymałego stelaża. To na nim materac opiera się całą swoją powierzchnią i przenosi obciążenie leżącej na nim osoby. Stosowane w łóżkach stelaże powinny być kompletne i wykonane z elastycznych, wygiętych w delikatny łuk listewek. Zapewniają one odpowiednie podparcie materacowi, chroniąc go przed łamaniem się i wykrzywianiem.

Dowiedz się jaki materac 180x200 do Ciebie pasuje

Kiedy już wiesz jak postępować z materacami, pora poznać ich dostępne rodzaje. Wybierać jest naprawdę w czym. Materace 180x200 to między innymi materace piankowe termoelastyczne, materace lateksowe, materace bonelowe i materace kieszeniowe. Te dwa ostatnie rodzaje tworzą grupę materacy sprężynowych. Zapoznaj się z ich charakterystyką, a będziesz wiedział, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

Materace lateksowe

Dla małych dzieci i dla alergików najlepsze będą materace lateksowe. Lateks to doskonały materiał, z którego produkuje się materace. Przede wszystkim ma wysokie właściwości antyalergiczne. Do jego wnętrza nie przenika ani kurz, ani alergeny, ani wilgoć. Ponadto jest to materac bardzo sprężysty i komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Materace piankowe

Materac piankowy (znany również jako materac termoelastyczny), wykonany jest ze specjalnej pianki memory (memory foam). Jest to gąbka o wysokiej sprężystości, która uelastycznia się pod wpływem temperatury ciała człowieka. Staje się wówczas jeszcze bardziej elastyczna i utrzymuje swój kształt tak długo, jak na materacu leży człowiek i ogrzewa go swoim ciałem. Materace termoelastyczne oraz materace lateksowe nie mają w środku sprężyn. Pomaga to np. w ich transporcie — taki materac można zwinąć w rulon i przewieźć samochodem.

Materace sprężynowe

Kupując materac sprężynowy, kupuje się jeden z najpopularniejszych materacy na świecie. Znajdujące się w środku materaca sprężyny, mogą przybierać jedną z dwóch postaci: sprężyny bonelowe i sprężyny kieszeniowe.

Sprężyny bonelowe

Jest to siatka połączonych drutem sprężyn w kształcie przypominającym klepsydrę. Kiedy położymy się na takim materacu, wszystkie znajdujące się w nim sprężyny będą pracować.

Sprężyny kieszeniowe

Nowszej generacji materace kieszeniowe korzystają ze sprężyn, które nie są ze sobą połączone. Zamiast tego zostały zaszyte we flizelinowych kieszonkach, które utrzymują je na miejscu i separują od innych sprężyn. Dzięki temu rozwiązaniu materac kieszeniowy 180x200 jest wygodniejszy w codziennym użytkowaniu.

Co lepsze? Materace bonelowe czy materace kieszeniowe?

Materac bonelowy i materac kieszeniowy zaliczają się do materacy sprężynowych. Materace bonelowe to starsza i nieco bardziej prymitywna konstrukcja, której nie można odmówić dużej trwałości. Jeżeli nie uszkodzimy pokrycie materace, same sprężyny mają dożywotnią gwarancję i naprawdę trudno je zniszczyć. Materac kieszeniowy zapewnia zdecydowanie wyższy komfort leżenia i spania, a to dlatego, że każda z setek sprężyn może uginać się niezależnie od pozostałych, zapewniając dobre podparcie każdej części ciała.

Jakie materace kupować? Wszystko o stopniach twardości

Jednym z parametrów opisujących materace 180x200 są stopnie twardości. Oznaczają one, do jakiego obciążenia są dedykowane i w jakich jego zakresach mają optymalne ugięcie. Dla lepszej identyfikacji stosuje się 4 stopnie twardości H (z ang. H = hardness / twardość).

 

  • H1 - materace miękkie do wagi 60 kg;
  • H2 - materace średnio miękkie, w przedziale wagi od 50 do 80 kg;
  • H3 - materace średnio twarde, w przedziale wagi od 80 do 100 kg;
  • H4 - materace twarde dla wagi powyżej 100 kg.

Materace kieszeniowe ze strefami twardości

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o stopnie twardości, są materace kieszeniowe. W wielu modelach stosuje się kilka różnych stref twardości, dla jeszcze lepszego podparcia wybranych części ciała. Aby móc uzyskiwać różne twardości, w kieszonkach umieszcza się sprężyny o różnej liczbie zwojów lub wykonane z grubszych/cieńszych drutów.

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informację o naszych promocjach i nowościach.

3 LATA GWARANCJI

W trosce o zadowolenie naszych klientów na wszystkie produkty obowiązuje 3-letnia gwarancja

30 DNI NA ZWROT

Meble nie pasują do Twojego pomieszczenia? Zwróć je bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni

ZAKUPY NA RATY 0%

Opłać swoje zamówienie nawet w 20 ratach z oprocentowaniem 0%

WNIESIENIE

Kurier ma obowiązek wnieść zamówienie nieprzekraczające 25 kg

Produkt dodany do listy życzeń