Krzesła i fotele


Ogród to jedno z tych miejsc, w których czujemy się dobrze, bezpiecznie i odpoczywamy od otaczającego nas świata i związanych z nim problemów. Jak urządzić swój ogród, niezależnie od wielkości, aby był komfortowy i przyjazny domownikom? Sposobów na to jest wiele, a jeden z nich to umiejętnie dobrane meble. Ich przedstawicielem są fotele ogrodowe, zapewniające miejsce do dłuższego lub krótszego odpoczynku. Szukasz nowych foteli lub krzeseł do swojego ogrodu? Dobrze trafiłeś, u nas znajdziesz najnowsze wzory, prosto od najlepszych producentów krajowych i zagranicznych.

Jak zbudowany jest fotel ogrodowy?

Mnogość produktów sprawia, że wybór mebli ogrodowych nie jest łatwą decyzją. Pewnym ułatwieniem może być analiza porównawcza wybranych modeli. Można w ten sposób przeprowadzić selekcję, która wyłoni faworyta. Czym zatem się kierować? Tym jak zbudowany jest fotel ogrodowy i co dokładnie posiada.

Krzesła ogrodowe – nogi pojedyncze lub płozy

Tym, co odpowiada za bezpieczeństwo użytkowania i wysoką stabilność krzesła są jego nogi. To one przenoszą ciężar siedzącej na krześle osoby na grunt. Można wyróżnić dwa rodzaje nóg, powszechnie spotykanych w meblach ogrodowych. Pierwszy z nich to pojedyncze nogi, które mogą być ze sobą połączone poziomymi lub ukośnymi elementami, dla większego ich usztywnienia. Zazwyczaj w tym przypadku nogi są rozchylone na zewnątrz, aby eliminować ryzyko przewrócenia się fotela.

Drugi rodzaj nóg w krześle ogrodowym to tzw. płozy. Zazwyczaj występują dwie sztuki płóz w krześle. Wyróżniają się one poziomym elementem, który spoczywa na gruncie. Większa powierzchnia styku krzesła z podłożem zapewnia wysoką stabilność – przynajmniej w teorii. Fotel ogrodowy na płozach najlepiej sprawdza się na równym i utwardzonym podłożu – np. tarasie. W przypadku korzystania z niego na trawniku, w dodatku nie równym, krzesło ogrodowe może być chybotliwe i mało stabilne.

Fotele ogrodowe i ich oparcia

Meble ogrodowe powinny zapewniać wysoki komfort siedzenia. Aby rzeczywiście tak było, większość z nich posiada oparcia. W tym przypadku także można wyróżnić dwa rodzaje oparć – wąskie i szerokie. Jakie są zalety każdych z nich i które krzesło ogrodowe będzie lepszym wyborem?

Szerokie oparcia w krześle ogrodowym sprawiają wrażenie masywnych, co nie musi oznaczać, że krzesło jest ciężkie. Jeśli zostało wykonane z rattanu, to nawet szerokie oparcie nie wpływa nadmiernie na jego wagę, zapewnia natomiast większy komfort. Po pierwsze szerokie oparcie w meblach ogrodowych pozwala naprawdę wygodnie się na nich ułożyć i oprzeć głowę w dogodnej pozycji. Po drugie, oparcie takie zapewnia ochronę przed wiatrem i słońcem – w tym celu wystarczy na oparciu położyć np. koc. Po trzecie, krzesło ogrodowe z szerokim oparciem sprawia wrażenie masywniejszego, a przez to cięższego.

Występują także fotele ogrodowe z wąskim oparciem. Ma ono szerokość pleców dorosłego człowieka, a czasami są od nich węższe. Najważniejszą zaletą takich krzeseł jest to, że zajmują one mniej miejsca. Mając do dyspozycji niewielkich rozmiarów taras, ogródek lub balkon, niekoniecznie zmieści się na nich rozłożysty fotel z szerokim oparciem. Ograniczeni dostępną przestrzenią możemy szukać czegoś węższego, zabierającego mniej miejsca. Klasyczne krzesło ogrodowe z oparciem najlepiej wtedy się sprawdzi.

Z czego produkowane są fotele ogrodowe?

Patrząc na olbrzymi wybór mebli ogrodowych, bez trudu można wymienić kilka podstawowych materiałów, z których powstają:

  • Rattan naturalny – wysokiej jakości materiał pochodzenia naturalnego, z którego powstają najróżniejsze meble ogrodowe. Pojedyncze włókna rattanu są wzajemnie przez siebie przeplatane, tworząc wytrzymałą konstrukcję, na której można siedzieć lub opierać się o nią;
  • Tworzywa sztuczne – przykładem może być tanie krzesło ogrodowe wykonane z plastiku w jednolitym kolorze. Bardziej zaawansowaną odmianą tworzywa sztucznego w fotelach ogrodowych jest rattan syntetyczny;
  • Stal – elementy metalowe pojawiają się w wielu meblach ogrodowych. Ze względu na dużą wytrzymałość stali produkuje się z niej nogi i całe stelaże mebli. Aby zabezpieczyć je przed korozją, elementy lakieruje się w technologii proszkowej;
  • Tekstylia – wybrane fotele i krzesła ogrodowe mogą być tapicerowane materiałami tekstylnymi (naturalnymi lub sztucznymi). Powstają z nich wypełnienia siedzisk i oparć lub wykorzystywane są do produkcji poduszek i materacy.

Zanim ktokolwiek dokona zakupu mebli ogrodowych, warto by sprawdził co jest napisane w specyfikacji na temat użytych do produkcji materiałów. Czy są wodoodporne? Czy zostały zabezpieczone przed promieniowaniem UV? Jaki jest zalecany sposób ich konserwacji oraz jakie obciążenia mogą przenosić?

Fotel ogrodowy – wiszący czy stojący?

Nie każdy o tym wie, ale fotele ogrodowe można podzielić również na sposób ich użytkowania. W zdecydowanej większości produkowane są fotele stojące, wyposażone w nogi. Korzystanie z nich jest bardzo proste. Należy postawić je na stosunkowo równej powierzchni, ustabilizować i można na nich siedzieć. Istnieje również coś takiego jak fotel ogrodowy wiszący. Co to takiego?

Wiszące fotele ogrodowe można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. krzesło brazylijskie, wykonane z wytrzymałej tkaniny, do której zamocowano liny. Służą one do podwieszenia krzesła do belki, wspornika lub drzewa. Brazylijskie krzesło przypomina bardziej huśtawkę lub odmianę hamaka, w którym można wygodnie usiąść i oddać się lenistwu.

Fotel ogrodowy wiszący może także mieć postać rattanowego kosza lub bańki, który w górnej części został przymocowany do metalowego pałąka ze stabilną podstawą. Taki fotel pozwala na wygodne huśtanie się, a jednocześnie przez cały czas jest zawieszony nad ziemią. Co jest lepszym rozwiązaniem? Klasyczne fotele ogrodowe na nogach czy może wiszący fotel? Jeśli chodzi o komfort użytkowania, wydaje się, że fotel wiszący jest lepszym rozwiązaniem. Od strony praktycznej to jednak krzesła ogrodowe na nogach są właściwym wyborem. Zajmują miej miejsca, są łatwiejsze w przechowywaniu i w prosty sposób można zmieniać ich położenie.

Czego nie lubi krzesło ogrodowe?

Kupując nowe meble ogrodowe, chcemy, aby służyły nam jak najdłużej. Co można zrobić, aby tak właśnie było? Przede wszystkim należy je użytkować zgodnie z zaleceniami producenta i stosować się do sposobu konserwacji. Poniżej prezentujemy listę rzeczy, których nie lubią żadne meble ogrodowe. Dlaczego? Ponieważ mogą one znacząco skracać okres ich użyteczności, jak również powodować mniejsze lub większe uszkodzenia:

  • Fotele ogrodowe nie lubią, kiedy ktoś na nich stoi – zasadniczo wszystkie meble nie lubią, kiedy się po nich chodzi. Po pierwsze mogą ulec zniszczeniu na skutek kamyków znajdujących się w podeszwie butów. Po drugie, stojąc na nogach ciężar ciała przenoszony jest punktowo, co oznacza większe miejscowe obciążenie mebla i większe ryzyko uszkodzenia;
  • Meble ogrodowe nie powinny pozostawać na deszczu – dotyczy to również tych foteli i krzeseł, które są wodoodporne. Dlaczego nie należy wystawiać mebli na działanie warunków atmosferycznych? Ponieważ ulegają szybkiemu zabrudzeniu. Padający deszcz niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Osiadają one na meblach, powodując ich szybkie brudzenie się i zużycie;
  • Fotele ogrodowe nie lubią krzywego podłoża – czy próbowaliście kiedyś postawić krzesło na nierównym terenie? Nawet jeśli nie, to doskonale wiecie czym to grozi. Wywróceniem się krzesła i jego zniszczeniem – np. złamaniem nogi. To samo może się stać, jeśli fotel ogrodowy zostanie postawiony na krzywym trawniku lub gdy różnica poziomów terenu będzie zbyt duża;
  • Krzesło ogrodowe nie lubi zimy – niskie temperatury nikomu nie służą. Po zakończonym sezonie letnim, meble ogrodowe należy umyć, wysuszyć i schować na zimę. Może to być jakiekolwiek zamknięte pomieszczenie, np. garaż, jak również altana czy domek gospodarczy. Jeśli nie dysponujemy takimi miejscami i w grę wchodzi pozostawienie mebli na zewnątrz, zaopatrzmy się przynajmniej w plandekę wodoodporną lub grubą folię. Należy dokładnie nią owinąć krzesło ogrodowe, chroniąc je przed penetrującą wilgocią.

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informację o naszych promocjach i nowościach.

Opinie o sklepie 4.89

Na podstawie 2891 opinii.

Prezent świąteczny ZDECYDOWANIE NA PLUS! Szybka dostawa i miła obsługa. Dziękuje za ekspresową wysylke.

Bardzo fajny fotel! Bardzo miękki i wygodny, szybka dostawa oczywiście na plus

Żona zachwycona zakupem! Kupiłem krzesła w prezencie i był to strzał w 10! Idealny kolor i do tego krzesła są bardzo wygodne

Wybrałam te krzesła dzięki Panu Mariuszowi, bardzo dziękuję za pomoc, krzesła wyglądają świetnie, zdjęcia wysłałam na @. Pozdrawiam

3 LATA GWARANCJI

W trosce o zadowolenie naszych klientów na wszystkie produkty obowiązuje 3-letnia gwarancja

30 DNI NA ZWROT

Meble nie pasują do Twojego pomieszczenia? Zwróć je bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni

ZAKUPY NA RATY 0%

Opłać swoje zamówienie nawet w 20 ratach z oprocentowaniem 0%

WNIESIENIE

Kurier ma obowiązek wnieść zamówienie nieprzekraczające 25 kg

Produkt dodany do listy życzeń