Stoły i stoliki


Wyobraź sobie leniwe, słoneczne popołudnie. Wygodnie siedzisz na tarasie, popijając chłodny sok lub aromatyczną kawę. Promienie słońca przyjemnie muskają Twoją twarz, a delikatny wiatr staje się namiastką morskiej bryzy. Chwilo, trwaj - chciałoby się rzec. Jest tylko jedna rzecz, która mąci ten wypoczynek. Brak wygodnego miejsca pod ręką, na które można odstawić szklankę lub kubek. Za każdym razem, kiedy chcesz to zrobić, musisz się niebezpiecznie wychylać na bok i stawiać naczynie na tarasie lub trawniku. Wybija Cię to z rytmu i każe czym prędzej zakupić jakiś stolik na taras. No właśnie. Aby nie popełnić błędu i nie kupić jakiegoś stolika, ale stół, który będzie ci służyć przez wiele lat, skorzystaj z naszej oferty.

Stoły ogrodowe - co to takiego?

Czym są stoły i stoliki ogrodowe? Kiedy i gdzie możemy z nich korzystać? Do czego służą i w jakich rodzajach występują? Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie tutaj odpowiedzi.

Co to są stoły na taras?

Są to meble ogrodowe o specjalnej konstrukcji, przystosowanej do użytkowania na świeżym powietrzu. Stoły i stoliki ogrodowe muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych, zabezpieczone przed promieniowaniem UV, a także zapewniające bezpieczne użytkowanie osobom dorosłym, jak i dzieciom.

Jak zbudowany jest stół na taras?

Zasadniczo każdy stolik na taras lub do domu ma podobną konstrukcję. Dzieli się ona na dwie części. Pierwsza z nich to blat, czyli część robocza. Jest ona płaska i zazwyczaj posiada regularny kształt - okrągły lub prostokątny. Takie kształty zapewniają najlepszą ustawność na balkonach i tarasach. Druga część to nogi stolika. W tym przypadku pole do popisu jest znacznie większe. Najczęściej spotykane rozwiązanie, czyli 4 nogi wcale nie jest jedynym. Stoły na taras mogą również być posadowione na pojedynczej, centralnie umieszczonej kolumnie lub mogą posiadać kształt walca, lub prostopadłościanu.

Z czego powstają stoły ogrodowe?

Wybór materiałów używanych do produkcji mebli ogrodowych jest olbrzymi. Należy tu wymienić te najpopularniejsze, czyli:

  • Materiały naturalne - stoliki ogrodowe konstruowane są np. z drewna (w tym gatunków egzotycznych) jak także wikliny lub rattanu;
  • Tworzywa sztuczne - stoły na taras równie często powstają z tworzyw sztucznych, występujących pod różnymi postaciami. Mogą z nich być produkowane całe meble ogrodowe, jak i pojedyncze ich elementy. Materiały te to np. polipropylen, jak również materiały imitujące surowce naturalne, np. rattan syntetyczny;
  • Stopy metali - zastosowanie stali w meblach ogrodowych jest bardzo pożądane i wskazane. Głównie z tego powodu, że stal zwiększa wytrzymałość mebli i przedłuża ich żywotność. Stół na taras ze stalowym szkieletem jest bardzo stabilny za sprawą nisko położonego środka ciężkości;
  • Szkło - stoliki ogrodowe mogą posiadać szklany blat lub występować w wersji ze szklaną taflą nałożoną na blat z drewna, lub rattanu.

Stół na taras - jak bezpiecznie z niego korzystać?

Stoły ogrodowe najczęściej nie są tak masywne, jak np. drewniane stoły do jadalni. Znacząco ogranicza to ich wykorzystanie poza tym, które sensu stricto zostało narzucone przed producenta. Nie należy zatem wykorzystywać stołu do chodzenia po nim, siadania, używania go jako podestu, rusztowania oraz nie wolno przekraczać jego dopuszczalnej nośności. Bezpieczeństwo korzystania wymaga również tego, aby stoły ogrodowe zostały wypoziomowane. Powinny zostać postawione na równym i stabilnym podłożu, dzięki czemu nie ulegną przewróceniu wraz z zawartością blatu.

Stoliki ogrodowe do samodzielnego montażu

Zdecydowana większość stolików ogrodowych sprzedawanych w sklepach, przeznaczona jest do samodzielnego montażu przez użytkownika. Wynika to z logistyki transportu oraz sposobu pakowania. Fabrycznie złożony stół na taras zajmowałby wiele miejsca i był kłopotliwy w transporcie, co znalazłoby odzwierciedlenie w jego wysokiej cenie. Dzięki temu, że meble ogrodowe dostarczane są w elementach do montażu, ich produkcja, pakowanie, transport i ostatecznie cena sprzedaży jest tańsza. Czy jednak taki montaż stołu jest skomplikowany i czy osoba bez doświadczenia w majsterkowaniu poradzi sobie z nim? Oczywiście, że tak. Producenci na wiele sposobów dbają o to, aby ich stoły na taras nie sprawiały żadnych problemów w składaniu. 

  1. Instrukcja montażu - wszystkie stoliki ogrodowe do złożenia zawierają czytelną, obrazkową instrukcję montażu. Krok po kroku pokazuje ona czynności, które należy wykonać do pełnego złożenia stołu;
  2. Narzędzia - w opakowaniu ze stolikiem znajduje się również dedykowany klucz do skręcania śrub. Dzięki temu nie trzeba się martwić brakiem własnych narzędzi lub narażać się na dodatkowe kłopoty i wydatki związane z ich zakupem;
  3. Elementy montażowe - producent zaopatruje swój stół na taras w zestaw potrzebnych śrub, podkładek, nakrętek, dystansów oraz innych elementów montażowych. Zazwyczaj umieszczane są one w zgrzewanym woreczku foliowym, aby nie doszło do przypadkowego zagubienia.

Mały stolik ogrodowy czy duży stół na taras?

Częstym dylematem kupujących jest to, jakiej wielkości powinny być stoły na taras. Nie ma tu jednak uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od najczęstszego sposobu użytkowania stołu oraz miejsca, które mamy do dyspozycji.

Małe stoliki ogrodowe

Najczęściej dostępne w wymiarze blatu 50 × 50 cm. Jest to optymalna wielkość dla stolika kawowego na balkon, taras lub do ogrodu. Na blacie tej wielkości bez trudu można zmieścić kilka filiżanek, szklanek lub talerzyków. Równocześnie taki stolik na taras nie sprawia problemów z przechowywaniem. Zajmując niewiele miejsca, bez trudu można go schować do garażu, piwnicy lub na strych. Niewielkie stoliki ogrodowe polecamy jako stoły do codziennego użytkowania w jedną lub dwie osoby, kiedy potrzeba stosunkowo niewiele miejsca do odkładania przedmiotów, np. ława rattanowa INDIRA.

Duże stoły na taras

Jeżeli poszukują Państwo stołu, przy którym można urządzić sobotni grill dla rodziny i znajomych, to rozmiar ma znaczenie. Dużych rozmiarów stoły ogrodowe świetnie spisują się w roli stołów gastronomicznych. Mogą to być pełnowymiarowe stoły, rozmiarami zbliżone do stołu w jadalni lub mieć nieco bardziej nowoczesną formę - duży blat, ale niskie nogi. Mówimy wówczas o nich, że jest to ława. Niski stół na taras, czyli ławę, można ustawić pomiędzy kilkoma fotelami ogrodowymi i krzesłami ogrodowymi, uzyskując dużą powierzchnię do zorganizowania posiłku. Duży stół na taras wymaga odpowiednio więcej miejsca - polecamy je zatem na przestronne tarasy lub do ogrodów. Aby móc wygodnie z nich korzystać, należy zapewnić po min. 80 cm wolnej przestrzeni po każdym z boków, np. ława rattanowa GARDENA;

Nietypowe stoliki ogrodowe

Ciekawą grupę mebli ogrodowych stanowią te o niestandardowym kształcie. Mają one zastosowanie praktyczne, jak i dekoracyjne. Doskonałym tego przykładem są stoły w kształcie walca lub prostopadłościanu o ażurowej, prześwitującej konstrukcji z rattanu. Otwarte dno pozwala umieścić pod stolikiem dowolny przedmiot, pozostawiając go widocznym, a jednocześnie osłoniętym. Może to być kwiat w doniczce, lampion ze świecą lub inny, mniejszy stolik lub taboret, np. stolik rattanowy BARREL.

Stoliki na taras - z szybą czy bez?

Na rynku występuje wiele rodzajów stołów tarasowych. Część z nich posiada szybę na blacie, a inne nie. Co jest lepszym rozwiązaniem? Szyba umieszczona na blacie stołu ogrodowego pełni kilka funkcji.

Po pierwsze poprawia komfort użytkowania stołu. Idealnie gładka i równa powierzchnia szyby ułatwia odkładanie przedmiotów i poprawia ich stabilność.

Po drugie sprawia, że utrzymanie stołu w czystości jest znacznie łatwiejsze. Rozlane napoje i okruszki jedzenia nie mają możliwości wniknąć w trudno dostępne miejsca i szczeliny, a ich usunięcie jest banalnie proste.

Po trzecie, szyba na stoliku może mieć wewnątrz specjalną folię UV. Dzięki temu szyba staje się filtrem, chroniąc drewno lub rattan przed utratą koloru na skutek płowienia i oczywiście działaniem wilgoci. 

Jeśli jednak chcemy mieć bezpieczny stół na taras z szybą, zwróćmy uwagę na sposób jej zamocowania. Powinien on zapobiegać przypadkowemu strąceniu szyby lub jej podwianiu przez wiatr. Najczęściej producenci stosują gumowe przyssawki, które stabilizują szybę od spodu. Krawędzie szyby powinny natomiast być fazowane, pozbawione ostrych krawędzi, podobnie jak narożniki zaokrąglone. Szkło na stoły ogrodowe musi być szkłem bezpiecznym, które w razie stłuczenia nie kruszy się na ostre kawałki, ale utrzymuje w jednym kawałku podobnie jak szyba samochodowa.

3 LATA GWARANCJI

W trosce o zadowolenie naszych klientów na wszystkie produkty obowiązuje 3-letnia gwarancja

30 DNI NA ZWROT

Meble nie pasują do Twojego pomieszczenia? Zwróć je bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni

ZAKUPY NA RATY 0%

Opłać swoje zamówienie nawet w 20 ratach z oprocentowaniem 0%

WNIESIENIE

Kurier ma obowiązek wnieść zamówienie nieprzekraczające 25 kg

Opinie o sklepie

Na podstawie 2494 opinii

Zapisz się do newslettera i odbierz rabat ​​​​​-40zł*

*Rabat obowiązuje przy zakupach powyżej 400 zł ​​​​​​​​​​​​​​i nie łączy się z innymi promocjami

Produkt dodany do listy życzeń