- -17%
Materace 140x200
Filtruj według
- -10%
Materac Piankowy Dwuosobowy 140x200 cm Twardy (H3) HAVANA 7 STREF KOKOS
Odpowiedni materac 140x200 cm - dlaczego jest tak ważny w sypialni?
Przeciętnemu człowiekowi sen zajmuje 1/3 całego życia. Być może trudno to uwierzyć, bo oznacza to średnio 8 godzin na dobę. Pamiętajmy jednak, że w młodości śpimy więcej, a im jesteśmy starsi, nasz sen się skraca. Uśredniając, daje to właśnie 8 godzin snu na dobę, a tym samym jedną trzecią życia. By w pełni wykorzystać czas na sen i zapewnić organizmowi potrzebną regenerację, bardzo ważny jest komfortowy i wygodny materac, na którym śpimy. Jeżeli dysponujesz łóżkiem szerokości nieco powyżej 140 cm, potrzebny Ci będzie materac do sypialni 140x200. Poznaj lepiej materace dostępne w naszej ofercie i zamów z dostawą do domu.
Dla kogo materace 140x200 cm?
Materac 140x200 jest jednym z najwęższych 2-osobowych materacy. Zapewnia on wystarczającą ilość miejsca dla snu dwóm szczupłym osobom. To dobre rozwiązanie dla par, które lubią czuć bliskość drugiej osoby. Materace szerokości 140 cm pasują do wszystkich rodzajów łóżek o zgodnych wymiarach. Oczywiście, aby móc umieścić w ramie łóżka materac, należy dysponować stelażem. Stelaże do łóżek to najczęściej wyjmowane konstrukcje drewniane, składające się z mocnej ramy i elastycznych listewek, na których materac będzie położony. Dobrze wybrany materac w połączeniu z solidnym stelażem gwarantują pełen komfort snu. Materace 140x200 są dobrym wyborem do niewielkich sypialni, w których ograniczona ilość miejsca nie pozwala na większe łóżko. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z komfortowego snu.
Materace 140x200 - dostępne rodzaje
Pierwszy materac został wynaleziony przez Rzymian w epoce neolitu. Był on wykonany z suchych liści, ptasich piór i skór zwierzęcych. Miał zapewniać komfort leżenia, a także chronić przed chłodem. Konstrukcja materacy z każdą następną epoką była doskonalona, aż do czasów współczesnych, w których otrzymały one dobrze nam znaną postać.
Najpopularniejsze dziś materace to aż 5 różnych rodzajów:
- materace lateksowe;
- materace piankowe termoelastyczne;
- materace sprężynowe:
- materace bonelowe;
- materace kieszeniowe.
Materac lateksowy
Materace lateksowe nazywane są również materacami antyalergicznymi. Dlaczego? Ponieważ lateks jest materiałem o bardzo niskiej porowatości, do którego wnętrza nie przenika kurz i inne alergeny. Materace lateksowe polecamy wszystkim osobom, które cierpią z powodu alergii, a także mają inne choroby górnych dróg oddechowych. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że antyalergiczne materace lateksowe są jednymi z najbardziej przyjaznych dla zdrowia, tak dzieci, jak i osób dorosłych.
Materace lateksowe i ich zalety:
- antyalergiczne;
- bezpieczne dla zdrowia;
- niechłonące wilgoci;
- doskonałe dla dzieci i dorosłych;
- ciche — nie skrzypią;
- bardzo wytrzymałe;
- odporne na odkształcenia.
Materac piankowy termoelastyczny
Nowoczesne materace termoelastyczne wykonane są ze specjalnej pianki “memory”. Pianka “memory” to unikalne tworzywo o dużej sprężystości, które pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu ciała i zachowuje ten kształt tak długo, jak długo będziemy leżeć na materacu. Jaką przewagę mają materace termoelastyczne nad klasycznymi materacami piankowymi? Przede wszystkim leżąc na materacu termoelastycznym, nasze ciało ma lepsze podparcie na całej swojej długości. Wysoka gęstość pianki “memory” w połączeniu z termoplastycznością sprawia, że materac odkształca się tylko do pewnego momentu, a następnie przejmuje ciężar całego ciała i przenosi go na stelaż. Materac piankowy termoelastyczny jest uznawany za jeden z najzdrowszych dla kręgosłupa i polecany jest wszystkim osobom, mającym problemy zwyrodnieniowe układu kostnego. Jednak to nie jedyne zalety, którymi może się pochwalić materac termoelastyczny. Pianka “memory”, z której jest wykonany, również ma doskonałe właściwości antyalergiczne, podobnie jak materac lateksowy. Pianka “memory” ponadto nie chłonie wody i jest materiałem bardzo przewiewnym, co także poprawia komfortu snu.
Materace piankowe i ich zalety:
- termoelastyczne — dopasowujące się do ciała;
- odporniejsze na roztocza kurzu domowego niż inne rodzaje materacy - przyjazne alergikom;
- odporne na działanie wody;
- ciepłe w dotyku;
- ciche — nie skrzypią;
- stosunkowo lekkie;
- bardzo wytrzymałe.
Materac sprężynowy
Materace sprężynowe są najstarszymi znanymi nam konstrukcjami materaca. Głównym elementem nośnym stanowią stalowe sprężyny, które mogą być ze sobą połączone — mamy wówczas materac bonelowy, lub mogą być umieszczone w specjalnych kieszonkach, jedna sprężyna w jednej kieszonce, tworząc materac kieszeniowy. Zarówno materace bonelowe i materace kieszeniowe są materacami sprężynowymi, różnią się jednak konstrukcją i właściwościami. Materace sprężynowe mogą ponadto składać się z wielu innych warstw, poprawiających komfort użytkowania. Jest to np. usztywniająca warstwa z kokosa, antyalergiczna warstwa lateksowa i wiele innych.
Materac bonelowy
W sprężynowych materacach bonelowych stalowe sprężyny są ze sobą połączone mocnym drutem. Kiedy położymy się na takim materacu, będzie on uginał się na całej powierzchni, tworząc charakterystyczne zagłębienie pod naszym ciężarem. Materace bonelowe są materacami bardzo trwałymi, ale nie należą do najbardziej wygodnych. Ze względu na dużą wytrzymałość i stosunkowo nisko cenę często można je spotkać w hotelach i pensjonatach.
Materace sprężynowe bonelowe i ich zalety:
- bardzo wytrzymałe;
- odpowiednie dla dużych obciążeń;
- dobrze wentylowane od środka;
- dostępne w atrakcyjnych cenach.
Materac kieszeniowy (multipocket)
Jak już wspomnieliśmy powyżej, materace kieszeniowe również są materacami sprężynowymi. Gdybyśmy zajrzeli do środka materaca sprężynowego, nie zobaczymy w nim sprężyn, co nie znaczy, że ich tam nie ma. Są, ale ukryte w poliestrowych kieszonkach, pracują niezależnie od siebie. Jest ich dokładnie tyle samo, ile sprężyn. Kieszonki są ze sobą łączone, ale sprężyny już nie. Dzięki temu każda sprężyna pracuje osobno i ugina się w innym zakresie, zależnym od rozmieszczenia obciążenia. Przekłada się to na lepsze dopasowanie materaca do naszego ciała. Wybierając materace kieszeniowe, warto kupować te z jak największą liczbą sprężyn. Kieszeniowy materac 140x200 może ich mieć nawet 2 tysiące. Im większa liczba kieszonek ze sprężynami, tym więcej stref twardości może mieć materac kieszeniowy.
Materace kieszeniowe i ich zalety:
- bardzo wygodne;
- dostępne w dużym wyborze;
- z różnymi strefami twardości,
- wzbogacone dodatkowymi warstwami (lateks, kokos, pianka);
- stanowią alternatywę dla droższych materacy termoplastycznych.
Jaki materac 140x200 jest najlepszy?
Aby odpowiedzieć na pytanie, który materac będzie najlepszy dla konkretnego człowieka, należy poznać jego styl życia, budowę ciała, wagę i preferencje dotyczące snu. Celem ułatwienia wyboru, poniżej nasza mini charakterystyka materacy.
- Materace lateksowe — najlepsze dla alergików, bardzo wygodne;
- Materace termoplastyczne — odpowiednie dla osób ceniących wysoki komfort snu;
- Materace bonelowe — najtańsze, bardzo trwałe, aczkolwiek średnio wygodne na dłużej;
- Materace kieszeniowe — wygodne i wytrzymałe, a do tego łączą zalety materaca lateksowego i piankowego, przy czym są wyraźnie od nich tańsze.
Materace 140x200 - stopnie twardości
Materace bardzo często opisywane są parametrem H, który oznacza stopień twardości. Symbol H pochodzi od angielskiego słowa “hardness”, czyli twardość. Parametr H dostępny jest w czterech wartościach: H1, H2, H3 i H4.
- H1 materace miękkie — dedykowane osobom ważącym maks. 60 kg, zatem najczęściej wybierane dla dzieci i młodych nastolatków.
- H2 materace średniomiękkie — zalecany dla osób, których waga mieści się w przedziale 50 do 80 kilogramów.
- H3 materace średniotwarde — dla osób ważących od 80 do 100 kg.
- H4 materace twarde — dla osób o wadze powyżej 100 kg.
Co to są strefy twardości w materacu?
Materace kieszeniowe dzięki swojej konstrukcji, mogą mieć różne strefy twardości. Jest to dosyć łatwe do uzyskania. W odpowiednie sekcje kieszonek, np. w miejscu przewidzianym pod pośladki, umieszcza się sztywniejsze sprężyny, a pod ramionami bardziej elastyczne. Pozwala to uzyskać materac o zróżnicowanych strefach twardości, dla optymalnego rozłożenia nacisku na materac. Materace tego typu często nazywa się ergonomicznymi. Materac kieszeniowy ze strefami twardości jest doskonałą odpowiedzią na droższe materace lateksowe i materace termoplastyczne z pianki “memory”.
Czego nie lubią materace, czyli jak przedłużyć im życie?
Materace będą nam służyć dłużej, jeśli będziemy przestrzegać poniższych zaleceń.
- nie stawaj, nie chodź i nie skacz po materacu;
- unikaj zalania materaca, stosując np. prześcieradła wodoodporne;
- wybierz materac 140x200 ze zdejmowanym do prania pokrowcem;
- regularnie wietrz materac;
- wybierz łóżko i stelaż, który zapewnia wentylację materaca;
- nie zaginaj i nie łam materaca;
- jeśli to możliwe, regularnie obracaj materac, aby równomiernie się zużywał;
- unikaj wystawiania materaca bezpośrednio na promienie słoneczne.
Jak często wymieniać materace 140x200 na nowe?
Materace powinniśmy wymieniać na nowe wtedy, kiedy zauważymy, że komfort ich użytkowania drastycznie zmalał. Kiedy nad ranem budzisz się niewyspany, zmęczony, bolą cię mięśnie i stawy, a sen nie daje takiej przyjemności jak dawniej, powodem może być zużyty materac 140x200. To naturalne, że materace stopniowo się zużywają pod wpływem ciężaru naszego ciała, wilgoci, promieniowania UV i wielu innych czynników. Chcąc przedłużyć życie istniejącego materaca, można obrócić go na drugą stronę i sprawdzić, czy przyniesie to oczekiwane efekty. Specjaliści są jednomyślni, że maksymalny czas eksploatacji materaca w standardowych warunkach to 4 do 5 lat.Po tym czasie powinniśmy sobie sprawić nowy materac, który zadba o nasz sen i zdrowie.