Materac 160x200 LAGUNA 7 STREF
Pomimo przespanej nocy, nad ranem nie jesteś wypoczęty? A może nie możesz sobie znaleźć dogodnej pozycji do snu? Przewracasz się z boku na bok, eksperymentujesz z nowymi poduszkami, a nawet zmieniłeś położenie łóżka w pokoju? To wszystko nadal na nic? Możesz o tym nie wiedzieć, ale to, co ma największy wpływ na jakość snu, to właśnie materac. Do Twojego łóżka pasują materace 160x200 cm? Poważnie myślisz o kupnie nowego materaca, ale trudno ci się zdecydować na konkretny model? Doskonale to rozumiemy. Mając do wyboru materace lateksowe, materace termoelastyczne i sprężynowe, należy wcześniej poznać ich konstrukcję, by dokonać świadomego zakupu. Mamy nadzieję Ci w tym pomóc.
Dlaczego ważne jest mieć dobry materac 160x200?
Materace są jednymi z najbliższych nam przedmiotów. Mamy z nimi bezpośrednio kontakt przez jedną trzecią część swojego życia. Kupując ubrania i nosząc je na swojej skórze, chcesz, aby były ładne, wygodne i uszyte z dobrych gatunków materiałów. Dlaczego zatem w dalszym ciągu zbyt dużo osób traktuje swój materac 160x200 po macoszemu, nie zwracając uwagę na jego stan, a kupując nowy materac, kierując się przede wszystkim ceną? Naszym zdaniem powodem jest brak wystarczającej wiedzy o tym, jak materac może wpływać na nasze życie, zdrowie i samopoczucie. Wpływ ten może być pozytywnych lub negatywny. My odpowiemy na pytanie, co zrobić, aby czerpać same korzyści z posiadanego materaca.
Komu potrzebny jest nowy materac 160x200?
Materace w rozmiarze 160x200 są jednymi z najchętniej kupowanych. Stanowią dobry kompromis pomiędzy ilością miejsca dla dwóch osób a przestrzenią, którą zabierają w sypialni. O nowym materacu powinny pomyśleć osoby, które dopiero urządzają swoją sypialnię, kupując do niej łóżko i stelaż. Również, jeśli masz już materac, ale liczy on kilka lat lub nie jest tak wygodny, jakbyś tego oczekiwał, zakup nowego materaca może ci pomóc.
Jaki jest najlepszy materac 160x200?
Wybór nowego materaca zawsze wiąże się z wydatkiem. Na dobre materace w rozmiarze 160x200 trzeba zarezerwować kwotę przedziale od 1000 do nawet 1500 złotych i więcej. Nie jest to mało, dlatego by w sposób świadomy dokonać wyboru, warto poznać najpopularniejsze ich rodzaje.
Jakie materace 160x200 dostępne są w sprzedaży?
- Materac lateksowy;
- materac piankowy (termoelastyczny);
- materac sprężynowy (bonelowy);
- materac sprężynowy (kieszeniowy).
Materace lateksowe — kto powinien je wybrać?
Lateks to jeden z najszlachetniejszych materiałów, a których produkuje się materace. Najważniejszą cechą lateksu materacowego są jego właściwości antyalergiczne. Nie porowata struktura nie wchłania zanieczyszczeń: kurzu, pyłu i wilgoci. Materace lateksowe 160x200 polecane są osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie, jak i dzieciom, które mogą jeszcze moczyć się nocą. Nawet wielokrotne zalanie materaca lateksowego nie będzie dla niego groźne. Wilgoć utrzyma się na powierzchni i będzie łatwa do usunięcia. W przypadku materacy sprężynowych zalanie ich może wymagać długotrwałego suszenia i czyszczenia. Oczywiście istnieją sposoby na to, aby chronić materac przed wilgocią, np. stosując specjalne prześcieradła lub pokrowce.
Dla kogo zatem materac lateksowy?
Bardzo dobrze dopasowujące się do ciała materace lateksowe, będące ponadto przyjaznymi dla zdrowia, powinny wybierać osoby z różnego rodzaju chorobami górnych dróg oddechowych. Warto też zaznaczyć, że nawet po kilku latach intensywnego użytkowania, materace lateksowe nadal są ciche. Nie posiadają bowiem sprężyn, które z czasem mogą zacząć skrzypieć.
Materace piankowe (materace termoelastyczne) - dla kogo są najlepsze?
Alternatywą dla materaca lateksowego jest materac z pianki memory. Materace tego typu nazywa się materacami piankowymi lub materacami termoelastycznymi. Jeśli zatem usłyszysz jedną z takich nazw, powinieneś wiedzieć, że masz do czynienia z materacem, który dopasowuje się do kształtu ciała. Materac termoelastyczny jest bardzo wygodny. Pozbawiony sprężyn, zamiast których zastosowano sprężystą, termoodkształcalną piankę memory. Reaguje ona na ciepło naszego ciała, stając się bardziej miękką i łatwiej odkształcalną. Dzięki temu materac piankowy dopasowuje się do naszego ciała, podpierając go w miejscach, które tego wymagają i zapadając się tam, gdzie to konieczne. Stosując materace pankowe, na zawsze pożegnasz się z dyskomfortem, wynikającym z nienaturalnej pozycji ciała na zbyt twardym materacu.
Kto powinien wybrać piankowy materac termoelastyczny?
Materace piankowe termoelastyczne polecamy osobom, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami układu kostnego, cierpią z powodu krzywego kręgosłupa lub nie mogły do tej pory znaleźć wygodnego dla siebie materaca. Materac piankowy łączy ponadto zalety materaca lateksowego — jest cichy, wodoodporny i bezpieczny dla alergików.
Materace sprężynowe — bonelowe czy kieszeniowe?
Materac sprężynowy to jedna z najstarszych konstrukcji, która jednak również ewoluowała na przestrzeni lat. Trzonem materaca sprężynowego są oczywiście sprężyny, umieszczone pomiędzy zewnętrznymi warstwami materaca i jego obiciem. W pierwszej generacji materacy sprężynowych stosowane były sprężyny bonelowe. Sprężyny bonelowe przypominają nieco kształtem klepsydrę. Na środku są delikatnie zwężone, a poza tym wszystkie sprężyny w materacu są ze sobą połączone. Druga generacja materacy sprężynowych korzysta ze sprężyn kieszeniowych. Różnica polega na tym, że materac kieszeniowy ma pojedyncze sprężyny umieszczone we flizelinowych woreczkach (kieszonkach), które są ze sobą zszyte. Pozwala to sprężynom pracować oddzielnie, natomiast kieszonki utrzymują je na miejscu, chroniąc przed zmianą położenia (np. podczas transportu materaca).
Kto zdecyduje się na materace bonelowe?
Materac bonelowy ma 3 wielkie zalety: jest tani w zakupie, jest bardzo wytrzymały, jego konstrukcja jest przewiewna. Szukając niedrogiego materaca, np. do sypialni dla gości, warto postawić na materace bonelowe 160x200. Przy okazjonalnym użytkowaniu będzie on służyć naprawdę długo, zapewniając wystarczający komfort spania na kilka nocy. Z tego samego powodu materac bonelowy jest najczęściej spotykanym materacem w hotelach. Wentylowany środek materaca przekłada się na dobrym komfort snu latem, a przystępna cena… tego nie trzeba już wyjaśniać.
Kto powinien kupić materac kieszeniowy?
Wiemy już, że materace kieszeniowe są jednocześnie materacami sprężynowymi, w których sprężyny są pojedynczo ukryte w kieszonkach. Pozwala to każdej sprężynie pracować niezależnie od pozostałych, zapewniając najwyższy komfort leżenia. Materac ugina się pod obciążeniem punktowo, w różnym stopniu podpierając plecy, uda lub ręce. To bardzo ważne w przypadku materacy dwuosobowych 160x200, bo każda ze śpiących na nim osób znajdzie dogodną dla siebie pozycję. Materace kieszeniowe 160x200 mogą pochwalić się również przystępną ceną — jest ona niższa niż cena materaca lateksowego lub termoelastycznego. Podkreślić należy też fakt, że materac kieszeniowy może być wzbogacony dodatkowymi warstwami, wykonanymi z lateksu, kokosa, pianki memory oraz innych materiałów. Jeżeli szukasz zatem materaca wygodnego, bezpiecznego, niedrogiego i trwałego, to materace kieszeniowe stanowią dobry wybór na kilka kolejnych lat.
Materace 160x200 - jak wybrać stopień twardości?
Oprócz podziału materacy na sposób wykonania istnieje też podział na klasę twardości. Podobnie jak szczoteczki do zębów mają włosie o różnej twardości, tak i materace dzielą się na miękkie, średnio miękkie, średnio twarde i twarde. Stopień twardości materaca dobieramy pod względem wagi osoby, która będzie na nim spała.
Sprawdź jaki stopień twardości powinien mieć Twój materac:
Waga człowieka w kg |
Stopień twardości |
Nazwa |
< 60 kg |
H1 |
miękki |
50 - 80 |
H2 |
średniomiękki |
80 - 100 |
H3 |
średniotwardy |
> 100 |
H4 |
twardy |
3 rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem materaca:
- Czy materac posiada zdejmowany pokrowiec, który można wyprać;
- Czy w materac wszystko uchwyty ułatwiające przenoszenie;
- Czy jest to materac dwustronny z dwoma różnymi stopniami twardości?
Obecność wyżej wymienionych rzeczy w materacu nie jest niezbędna, ale może zwiększyć komfort korzystania z niego.